Vzpomínka na zimu


S menším zpožděním 🙂 zveřejňujeme zprávu ze zimního pobytu naší terapeutické komunity ze začátku tohoto roku. Sepsal jeden z klientů jako deník:

Horské dobrodružství

Součástí léčby v TK jsou i zátěžové akce, naše poslední byla týden na horách v Josefově Dole.
Někteří z nás vůbec nikdy nestáli na běžkách, a přesto všichni klienti do toho vložili všechny své síly. Vlastně jsme vůbec nevěděli, co nás čeká, byli jsme plni očekávání a otevřeni novým zkušenostem.

První den jsme dorazili na chatu v dopoledních hodinách, rychle jsme se zabydleli v horské chatě, oblékli jsme se do teplého oblečení a vyrazili na průzkum okolí. Přijeli jsme na parkoviště pod Josefodolskou přehradu, kde jsme si nasadili běžky a vyrazili plní elánu k přehradě. Někteří z nás stáli na běžkách poprvé a bylo to značně vidět, již při nasazování lyží, zažili vtipné pády. Měli jsme krásné počasí, sluníčko nám dodávalo energii, ale stoupáním se rapidně počasí změnilo k husté mlze. Když jsme dojeli ke Královce, odpočinuli jsme si a vydali jsme se po cestě dolů zpět na parkoviště, kde jsme měli naše auta.

Druhý den jsme vstali, nasnídali se a náš cíl byl Bedřichovská přehrada, auta jsme nechali v Hraběticích na parkovišti, nasadili běžky a vydali se k Josefodolské přehradě, od které jsme jeli k Blatnému rybníku směrem k Nové louce, kde jsme si dali krátký odpočinek a vydali se na Bedřichovskou přehradu, od které jsme jeli zpět přes Novou louku k autům.

Třetí den nám napadlo trochu více sněhu, a tak se nám sníh na běžkách lepil, jeli jsme přes chatu Věčného mlčení na Sedlo Holubníku dále na Bílou smrt přes Čihadla na rozcestí směr Kristiánov a pak dolů k Josefodolské přehradě zpět k autům.

  

Čtvrtý den jsme jeli do Jizerských hor přes Tanvald do Desné, kde jsme nechali auta na parkovišti na Souši, měli jsme mokrý a těžký sníh na běžkařské trati směrem na Smědavu, pak jsme se vydali zpět k autům. Pátý den byl náš cíl Jizera, od parkoviště jsme šli k Josefodolské přehradě po svých, protože byl nedostatek sněhu, ale u přehrady jsme nasadili běžky a vydali se k chatě Věčného mlčení na Čihadla směr Knajpa, kde jsme asi o kilometr dál sundali běžky a šli po svých na vrchol Jizery, pak jsme se vydali zpět k autům. Náš poslední den na běžkách začal klasicky jako každý den, akorát že sníh byl namrzlý, tak nám to pěkně klouzalo a náš cíl byl Karlovský most, ke kterému jsme jeli přes místo Horní Polubný do obce Jizerka kolem Panského domu. Od Karlovského mostu jsme se vydali zpět k autům.

Týden na horách byl plný elánu a hromady srandy. Dorazili jsme do TK s velkým nadšením a užitým týdnem.