Informace ze závěrečných zpráv o našich službách a projektech v předchozím roce souhrnně zpracováváme do podrobné zprávy pro Liberecký kraj a některé jeho vybrané obce. Celou zprávu za rok 2023 zveřejňujeme v PDF a z jejího závěru citujeme:
Během roku 2023 probíhalo poskytování všech našich služeb souvisle a bez komplikací. Z meziročního srovnání je zřejmé, že služby fungují stabilně.
V ambulantních poradnách došlo k nárůstu počtu klientů i času věnovaného klientům. Odpovídá to trvale vysokému zájmu o tyto služby. Klientela se dále proměňuje ve prospěch uživatelů alkoholu oproti uživatelům tzv. nelegálních drog. Efektivnějšímu využití personální kapacity bohužel stále brání vysoké množství tzv. promarněných konzultací, z nichž se klienti neomluví v dostatečném předstihu tak, aby bylo možné nabídnout uvolněný čas jiným. Procento těchto nevyužitých termínů se sice podařilo snížit, ale ne tak, jak bychom si představovali.
Terapeutická komunita a doléčovací program vykazují podobné výsledky jako v předchozích letech. Díky vyššímu počtu lůžek v pobytové části doléčovacího programu a systematické práci s pořadníkem se podařilo naplnit lůžkovou kapacitu doléčovacího programu nad 80 %.
K mírnému poklesu počtu aktivit došlo v centru primární prevence, kde to ovšem odpovídá našim personálním možnostem.
V terapeutické komunitě jsme dál rozvíjeli přípravu na pracovní uplatnění klientů díky spolupráci s potravinovou a nábytkovou bankou Libereckého kraje. Klienti buď ve skupině nebo jako jednotlivci pomáhali zajišťovat činnosti obou bank. Začleňovali se v nich do pracovních kolektivů a měli možnost si vyzkoušet práci v osmihodinové směně, samostatné plnění zadaných úkolů, ale třeba i jen cestu z komunity na pracoviště a zpět. Měli tak i možnost svou prací pomoci lidem, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci.
Ceníme si spolupráce s dalšími organizacemi a úřady v Libereckém kraji.
K zajištění provozu našich služeb jsme využívali finančních zdrojů státu z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a z Úřadu vlády ČR, Libereckého kraje a významné finanční spoluúčasti obcí Libereckého kraje, zejména statutárních měst Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov. Na služby přispívá téměř celý Mikroregion Frýdlantsko. Všem poskytovatelům finančních prostředků děkujeme.
Naše programy jsou certifikované Radou vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí. Programy primární prevence jsou certifikované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Certifikáty vypovídají o prokázání odborné způsobilosti našich služeb.
Daří se nám služby poskytovat v souladu s cíli a posláním naší organizace. V posledních letech by to nebylo možné bez významné podpory samospráv. Jejich finančních příspěvků si velice vážíme.
Velký dík patří odbornému personálu našich služeb i všem, kdo přispívají k zajištění chodu organizace.
Podrobně si můžete o jednotlivých službách přečíst ve Zprávě o činnosti programů Advaita, z. ú., v roce 2023 (PDF).