Informace ze závěrečných zpráv o našich službách a projektech v předchozím roce souhrnně zpracováváme do podrobné zprávy pro Liberecký kraj a některé jeho vybrané obce. Celou zprávu za rok 2024 zveřejňujeme v PDF a z jejího závěru citujeme:
V roce 2024 probíhalo poskytování všech našich služeb standardně a bez komplikací. Ze srovnání výsledků tohoto roku s předchozím obdobím je zřejmé, že služby dlouhodobě fungují stabilně.
V ambulantních poradnách opět došlo k nárůstu počtu klientů i času věnovaného klientům. Tentokrát to souviselo zejména s rozšířením provozní doby poradny v České Lípě, kde jsme měli od začátku roku otevřeno pět dnů v týdnu. Nabídnutá kapacita se rychle naplnila. Zájem o ambulantní poradenství je velký. Denně nás kontaktuje i několik zájemců o tuto službu. Kvůli tomu se bohužel v některých poradnách prodloužila čekací doba na konzultaci. Efektivnějšímu využití personální kapacity stále brání vysoké množství konzultací, které neproběhnou, protože se z nich klienti omluví na poslední chvíli nebo vůbec. Nemůžeme tak uvolněný termín nabídnout jiným. Tento problém se snažíme řešit, ale ke zlepšení zatím nedošlo.
Podle druhu závislostního problému je rozdělení v ambulantním poradenství druhý rok po sobě shodné – polovina připadá na klienty s užíváním alkoholu a druhá polovina na osoby s užíváním nealkoholových drog a s tzv. nelátkovými závislostmi.
Terapeutická komunita a doléčovací program vykazují podobné výsledky jako v předchozích letech. V dalším roce po sobě se nám podařilo navýšit počet lůžek v pobytové formě následné péče v doléčovacím programu. Díky tomu jsme mohli službu poskytnout většímu počtu osob. Lůžková kapacita se terapeutické komunitě využila na 94 % a v doléčovacím programu na 78 %, což pokládáme za skvělý výsledek, zejména v terapeutické komunitě.
Centrum primární prevence vykázalo nárůst u všech typů skupinových preventivních programů ve všeobecné, selektivní, indikované prevenci i ve vzdělávání.
V terapeutické komunitě a zejména v doléčovacím programu jsme dál rozvíjeli přípravu na pracovní uplatnění klientů díky spolupráci s potravinovou a nábytkovou bankou Libereckého kraje.
Ceníme si spolupráce s dalšími organizacemi a úřady v Libereckém kraji.
K zajištění provozu našich služeb jsme využívali finančních zdrojů státu z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a z Úřadu vlády ČR, Libereckého kraje a významné finanční spoluúčasti obcí Libereckého kraje, zejména statutárních měst Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov. Na služby přispívá téměř celý Mikroregion Frýdlantsko. Všem poskytovatelům finančních prostředků děkujeme.
Naše programy jsou certifikované Radou vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Programy primární prevence jsou certifikované Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Certifikáty vypovídají o prokázání odborné způsobilosti našich služeb.
Daří se nám služby poskytovat v souladu s cíli a posláním naší organizace, což by nebylo možné bez významné podpory samospráv. Jejich finančních příspěvků si velice vážíme.
Velký dík patří odbornému personálu našich služeb i všem, kdo přispívají k zajištění chodu organizace.
Podrobně si můžete o jednotlivých službách přečíst ve Zprávě o činnosti programů Advaita, z. ú., v roce 2024 (PDF).