Často kladené otázky – terapeutická komunita 10


Často kladené otázky – terapeutická komunita

Jak se můžu dostat do komunity?

K přijetí do terapeutické komunity je potřeba zaslat tyto dokumenty:

  1. žádost (ke stažení na našem webu)
  2. životopis (psaný vlastní rukou, struktura životopisu je součástí žádosti)
  3. předvstupní dotazník (ke stažení na našem webu)
  4. doporučení k léčbě v TK (vydá odborník – psycholog, psychiatr, terapeut, pracovník K-centra, lékař, apod.)

Dokumenty pošlete na naši adresu (Terapeutická komunita ADVAITA, Nová Ves 55, 463 31 Nová Ves) nebo e-mailem na komunita@advaitaliberec.cz, budeme Vás kontaktovat.

Kdy můžu nastoupit?

Čekací doba se pohybuje od 1 do 6 měsíců v závislosti na tom, jak současní klienti odcházejí. K překonání tohoto období doporučujeme pobyt v psychiatrické léčebně (pobyt v PL ovšem není podmínkou nástupu). S výběrem PL Vám rádi pomůžeme. Myslete na čekací dobu, když budete o komunitě uvažovat a včas se telefonicky informujte. Volat tři dny před propuštěním z detoxu je obvykle pozdě.

Co si s sebou mám vzít do komunity?

Léčba v komunitě je přibližně na jeden rok. Budete tedy potřebovat celoroční oblečení a obuv (zimní, letní, pracovní, sportovní, nezapomeňte na pyžamo a plavky), pantofle na přezutí a hygienické potřeby (ručník, mýdlo, kartáček na zuby, hřeben, potřeby na holení). Dále si s sebou můžete vzít potřeby pro trávení volného času (knihy, hudební nástroj, CD, mp3 přehrávač). Pokud užíváte léky, vezměte si s sebou tyto léky v množství na 1 měsíc nebo recept. Nezapomeňte na osobní doklady a důležité dokumenty (z úřadu práce, ohledně dluhů apod.). Kávu a cigarety si můžete přivézt v neomezeném množství.

Rozhodně si s sebou neberte do léčby zbraně, drogy, přípravky obsahující alkohol (např. ústní vodu s alkoholem), automobil, domácího mazlíčka, televizi, notebook a CD či DVD s erotickou, násilnou nebo rasistickou tematikou.

Nemám peníze, jak budu léčbu platit?

Aktuální cenu za úhradu pobytu v naší komunitě najdete na samostatné stránce. Klienti platí podle svého příjmu tak, aby jim vždy zbylo alespoň 15 % příjmu jako kapesné na osobní potřeby. Při nástupu Vám pomůžeme zmapovat Vaši situaci a zajistit příjem (možná máte nárok na nemocenskou či podporu v nezaměstnanosti, nebo podáme žádost o dávky pomoci v hmotné nouzi, ze kterých si budete platit stravu a ubytování).

Líbí se mi vaše komunita, ale chtěla bych začít nový život v Praze…

To vůbec nevadí. Pokud se chcete léčit v naší komunitě a po léčbě žít v Praze, můžete po ukončení léčby přestoupit na doléčovací program v Praze a pokračovat tam. To, že projdete komunitou u Liberce, neznamená, že v Liberci musíte zůstat.

… a kdybych chtěl v Liberci zůstat?

Naše organizace nabízí v rámci svých služeb i doléčovací program s podporovaným bydlením v Liberci. Po ukončení komunity je možné bydlet v podporovaném bydlení a docházet na doléčování do našeho Centra ambulantních služeb v Liberci.

Mám závislého syna, za 2 měsíce mu bude 18 let. Může k Vám nastoupit?

Bohužel ne. Přijímáme klienty až od 18 let. Doporučujeme Vám jiné zařízení určené pro mládež do 18 let (např. TK Karlov, TK White Light, TK Exit), případně nástup do psychiatrické léčebny, kde Váš syn počká do svých narozenin.

Dcera se léčit nechce, ale je závislá. Můžete ji tam zavřít?

Takhle to nefunguje. Léčba u nás je dobrovolná, každý klient je u nás na základě vlastního rozhodnutí a může tedy kdykoliv komunitu opustit.

Chci se léčit spolu s partnerem/partnerkou. Můžeme u Vás?

Ačkoliv je naše komunita určená pro muže i ženy, nepřijímáme partnery. Důvod je prostý – ze zkušeností víme, že by se věnovali více jeden druhému a ne každý sám sobě. V léčbě je důležité věnovat se především sám sobě, svým potřebám, pocitům, prožitkům. Párům doporučujeme oddělenou léčbu – každý v jiném zařízení. V průběhu léčby můžete být v kontaktu, později se i navštěvovat.

Můžu jít do léčby i s dítětem?

Pro léčbu matky s dítětem bohužel nejsme uzpůsobení. Doporučujeme Vám kontaktovat TK Karlov, která se specializuje na léčbu mladistvých a matek s dětmi.

Máte vlastní detox?

Bohužel, naše komunita nemá vlastní detox. Detox musíte absolvovat v jiném zařízení (obvykle ho mají nemocnice při oddělení psychiatrie). Detox si objednejte ve chvíli, kdy už máte nástupní termín do komunity. Detox trvá přibližně 1-3 týdny, po tuto dobu Vám slíbené místo podržíme. S domluvením detoxu Vám pomůžeme, pokud si nebudete vědět rady.

Zaručíte mi, že po absolvování komunity budu abstinovat?

Úspěšnost léčby závisí nejen na nás, ale především na každém klientovi. Pravděpodobnost, že bude klient po léčbě abstinovat, si zvýší především sám – že bude k léčbě přistupovat zodpovědně, bude otevřený a upřímný a bude ochotný přijímat a prožívat i nepříjemné okamžiky. Můžeme zaručit pouze to, že se zde naučí novému stylu života a my uděláme vše pro to, aby se mu tento životní styl líbil a našel v něm smysl.

Můžu se jet před nástupem rozloučit s rodinou/partnerem?

Bohužel ne. Po propuštění z detoxu (nebo psychiatrické léčebny) je nutné se dostavit co nejdříve k nástupu do terapeutické komunity. Můžete si však s rodinou/partnerem domluvit, že Vás do TK doprovodí, při nástupu se s nimi rádi seznámíme a zodpovíme jim případné otázky.

Kdy se uvidím s rodinou?

Po nástupu do TK můžete být s rodinou v kontaktu prostřednictvím dopisů. Telefon a internet je možné používat až od 2. fáze léčby (přibližně za 2 až 4 měsíce). Od druhé fáze je také možné přijímat ve vyhrazeném čase návštěvy nebo jezdit ven mimo komunitu na výjezdy (každý týden v neděli a jednou za 14 dní na celý víkend). Každé tři měsíce pak pořádáme víkendová setkání s rodinou (společný výlet, rodinná terapie, skupina pro rodiče).

Mám dítě. Můžu ho během léčby vídat?

Pokud máte dítě, umožníme Vám vídat se s ním od počátku léčby. Nemůžete sice opustit komunitu, ale někdo Vám může dceru/syna přivézt každou druhou neděli do komunity, kde s ním můžete strávit nějaký čas. Nezáleží na tom, jestli dítě máte ve své péči nebo ne.

Jak je to s mobilním telefonem a internetem v průběhu léčby?

Mobilní telefon i internet lze používat od druhé fáze léčby, tzn. zhruba za 2-4 měsíce od nástupu. Při příjmu mobilní telefon odevzdáte a do přestupu do druhé fáze Vám ho uschováme v kanceláři pracovníků. Ve druhé fázi můžete mobilní telefon používat ve svém volném čase (mimo program) ve všedních dnech od 18.15, v sobotu od 17 hodin a v neděli celý den od 8 hodin. Od třetí fáze léčby můžete mít telefon u sebe celý den z důvodu hledání zaměstnání. Z uvedeného je zřejmé, že ideální je nastoupit do terapeutické komunity bez mobilního telefonu a opatřit si ho až po přestupu do druhé fáze.
Klienti mají k dispozici počítač s připojením na internet, který můžou od druhé fáze využívat ve stejných časech jako mobilní telefon. V prostorách komunity je také zavedena wi-fi síť. Není však možné si do komunity přinést vlastní počítač nebo notebook.
Po celou dobu léčby je možné telefonovat z pevné linky z kanceláře pracovníků ve věcech sociálně právních a zdravotních (objednání k lékaři, vyřizování úředních záležitostí, dluhů apod.). Vyhledávání na internetu (telefonní čísla, mapy, odjezdy autobusů) je možné rovněž v kanceláři pracovníků – opět při řešení sociálně právních a zdravotních záležitostí.

Mám zdravotní omezení, můžu i přesto nastoupit do komunity?

Veškerá zdravotní omezení s námi prosím konzultujte dopředu telefonicky, příjem je individuální. V případě žloutenky typu C není s nástupem k nám problém, spolupracujeme s jaterní poradnou v Liberci. Není však možné poskytnout léčbu např. klientovi na vozíčku, naše zařízení bohužel není bezbariérové. Nepřijímáme klienty s diagnostikovanou schizofrenií a také nepřijímáme klienty s akutním infekčním onemocněním (aby nenakazili všechny ostatní), ale se zlomenou rukou/nohou si jistě poradíme.

Mám dietu. Budete mi podle toho vařit?

V naší komunitě si klienti vaří sami (sestavují jídelníček, nakupují suroviny, vaří). Jsme schopni Vám zajistit takovou dietu, kterou Vám lékař nařídí (např. bezlepkovou, šetřící játra apod.). Zároveň respektujeme dietní stravování z důvodu náboženského vyznání a vyhovíme i vegetariánům. Při sestavení jídelníčku pomáháme klientům tak, aby jídelníček splňoval určité normy, co se složení týče (luštěniny, ryby, ovoce, zelenina, mléčné výrobky). Není však možné kupovat a vařit pro každého jiné jídlo, takže k jiným typům stravovacích návyků nepřihlížíme (např. snídám vždy tvaroh a banán, nemám rád špenát, přes léto jím jen zeleninu apod.). Máte však možnost podílet se na sestavování jídelníčku a vést tak ostatní ke zdravějšímu životnímu stylu.

Nejsem schopný najít si práci, mám dluhy, pomůže mi komunita?

Ano, i v tomhle Vám komunita může pomoct. Během léčby spolupracujete jak se sociální pracovnicí, tak s pracovní terapeutkou. Sociální pracovnice Vám pomůže kontaktovat věřitele, zjistit veškeré Vaše dluhy a domluvit si způsob splácení. Pracovní terapeutka Vám pomůže upevnit si pracovní návyky, zjistit, co by Vás bavilo a v čem jste dobrý, sestaví s Vámi profesní životopis a pomůže Vám hledat práci. Na konci léčby si každý klient hledá práci a pokud ji najde, do zaměstnání dojíždí z komunity. Naším cílem je, abyste z léčby odcházel s uzavřenou pracovní smlouvou a s domluvenými splátkami dluhů. Není to však podmínkou. Práci si můžete hledat ještě první měsíc pobytu na doléčovacím centru. 

Dodělávám si školu, můžu během komunity dál studovat?

V komunitě je možné studovat, ale až od třetí fáze léčby (6-12 měsíců od nástupu). Doporučujeme tedy na tuto dobu studium přerušit.

Jsem trestně stíhaný a hrozí mi vězení, i přesto bych chtěl jít do komunity, protože to venku nezvládám. Je to možné?

Tyto případy posuzujeme velmi individuálně. Pokud už máte termín nástupu do výkonu trestu odnětí svobody, je lepší nastoupit do krátkodobé léčby (psychiatrická léčebna) a tam přečkat období do nástupu. Pokud dosud probíhá trestní řízení a dá se předpokládat, že soud se bude konat v řádu několika měsíců, pak je možné uvažovat o léčbě dlouhodobé (komunita). V komunitě se můžete připravit na nástup do výkonu trestu a po propuštění z VTOS se vrátit do léčby a komunitu dokončit. Zavolejte nám, Váš případ podrobně probereme a vymyslíme pro Vás nejlepší možné řešení této situace.

Mám soudem nařízenou ochrannou léčbu, můžu ji vykonat u vás?

Ochrannou léčbu u nás vykonat nelze, protože nejsme zdravotnické zařízení. Pokud máte nařízenou ochrannou léčbu pobytovou, doporučujeme nastoupit do psychiatrické léčebny a po určité době žádat o přeměnu na ochranné léčení ambulantní. Ochrannou léčbu ambulantní lze začít vykonávat paralelně s léčbou v terapeutické komunitě (během léčby docházíte navíc do psychiatrické ambulance).

Mám uložen trest obecně prospěšných prací, stihnu to po komunitě odpracovat?

Během pobytu v terapeutické komunitě odpovídá Váš zdravotní stav stavu dočasné pracovní neschopnosti. To znamená, že se Vám lhůta pro výkon trestu OPP prodlouží o dobu léčby. OPP tedy stihnete vykonat i po léčbě. Pak je tu možnost OPP vykonat již během léčby, a to od třetí fáze léčby (6-12 měsíců po nástupu). Máme skvělou spolupráci s Probační a mediační službou v Liberci.

Jsem zaměstnaná, musím dát kvůli léčbě výpověď?

Určitě nemusíte. Závislost je diagnóza jako každá jiná. Domluvte se s ošetřujícím lékařem, aby Vám vystavil pracovní neschopnost, případně Vám ji vystaví na detoxu. Během pracovní neschopnosti máte nárok na nemocenské dávky a po ukončení pracovní neschopnosti se můžete (ale nemusíte) vrátit do své původní práce.

Mám psa, je hodný a mám ho rád, můžu ho vzít s sebou?

Toto bohužel není možné. Chápeme, že pes je věrný přítel člověka a jistě s Vámi prožil mnohé. Není však možné zajistit, aby byl pes během Vaší léčby s Vámi. Pes vyžaduje určitý prostor, péči a také peníze. A v léčbě je důležité věnovat se sám sobě.  Ne všichni psi se navzájem snesou, ne každý pes má rád lidi, ne na všechny akce mimo komunitu je možné s sebou psa brát – není tedy možné zajistit základní bezpečí pro všechny. Pokud máte psa, pokuste se domluvit s někým blízkým, kdo by se Vašeho kamaráda ujal po dobu Vaší léčby.

Rád sportuji. Můžu se sportu věnovat i během léčby?

Komunita nabízí řadu sportovních aktivit. Jednou týdně je to společné odpoledne – obvykle se tráví sportovně (volejbal, fotbal) nebo procházkou, každou sobotu je výlet (pěšky, na kole), během roku pak pořádáme sportovní akce mimo komunitu (běžky během zimního pobytu na horách, v létě pak cyklovýlet, puťák, jezdíme i na mezinárodní olympiádu terapeutických komunit). V rámci volného času pak můžou klienti chodit plavat, běhat, hrát ping-pong nebo chodit cvičit do naší skromné posilovny.

 

 


Napsat komentář

10 zamyšlení nad “Často kladené otázky – terapeutická komunita

    • Admin Autor příspěvku

      To Vám zaručit neumíme. O trestu rozhoduje soud s ohledem na to, jaký trestný čin byl spáchaný a za jakých okolností. Soud může udělit trest odnětí svobody, ale také podmínku, obecně prospěšné práce, ochrannou léčbu atd. Pokud Vámi spáchaný trestný čin souvisel s Vaší drogovou kariérou (např. krádež za účelem získání peněz na drogy) a Vy nastoupíte do léčby, soud přihlédne k tomu, že se snažíte vyřešit původce problémů – závislost na drogách. Zjednodušeně řečeno – pokud nebudete brát drogy, nebudete mít důvod páchat trestnou činnost. Dobrovolný nástup do léčby Vám tedy může pomoci k mírnějšíu trestu (ale není to pravidlem). Naše zkušenosti jsou různé – jednomu klientovi za porušení podmínky tuto podmínku prodloužili, protože se dobrovolně léčil, jiný klient musel v průběhu léčby nastoupit do vězení. Nástup do léčby tedy není zaručený způsob, jak se „vyhnout“ vězení, ale je to dobrý způsob, jak nastartovat změnu Vašeho života tak, abyste v budoucnosti neměla potřebu páchat jakoukoliv trestnou činnost.
      Otázky související s právní problematikou můžete položit odborníkům v Právní poradně Asociace nestátních organizaci.

    • Admin Autor příspěvku

      Dobrý den, není to možné. Víte-li, že Váš blízký je v některém z našich programů, spojte se nejdřív přímo s ním a vyjednejte s ním souhlas, abychom Vám mohli podat o něm informace. Bude-li souhlasit a sdělí nám, v jakém rozsahu Vás můžeme informovat, pak teprve to bude možné. V ideálním případě Vás budeme informovat za jeho přítomnosti, včetně toho, když půjde o telefonický rozhovor.
      David Adameček

  • Miroslav

    Dobry den muzu do dolecovaciho centra kdyz mam 0,5 mg Rivotrilu denne.Odvykam prave od benzodiazepinech ale po odebrani rivotrilu jsem se slozil tak mi lekar zpatky nasadil minimalni davku..Dekuji za odpoved

    • Admin Autor příspěvku

      Děkujeme za Váš dotaz. Klienty užívající benzodiazepiny nepřijímáme ani do terapeutické komunity, ani do doléčovacího programu. Vzhledem k tomu, že ve Vašem případě se jedná o medikaci látkou, od níž odvykáte, nelze podle mého názoru hovořit o doléčování. Můžeme Vám nabídnout naše ambulantní poradenství, kde není podmínkou abstinence. Na rozdíl od doléčovacího programu jeho součástí není podporované ubytování. Účast v programu ambulantního poradenství se domlouvá individuálně, snažíme se v něm podle možností maximálně vyjít vstříc potřebám klientů. Kdybyste se chtěl objednat ke konzultaci, tak je to možné na e-mailu recepce@advaitaliberec.cz nebo telefonicky na čísle 482750607.

      S pozdravem

      MUDr. David Adameček
      odborný ředitel

  • Týna

    Mám podmínku s dohledem a součástí je ambulantní léčba, porušila jsem podmínku a hrozí mi přeměna do trestu odnětí svobody, když jsem dobrovolně nastoupila na ústavní léčbu závislosti?? Děkuji 🍀

    • David Autor příspěvku

      Domnívám se, že přeměna kvůli porušení podmínky je možná. Záleží asi na závažnosti porušení (jak jste podmínku porušila) a pak samozřejmě na rozhodnutí soudu.
      Přesnější informaci týkající se právních záležitostí získáte v právní poradně.

      MUDr. David Adameček
      odborný ředitel