Terapeutická komunita na OH 2011


Po tříleté pauze v pořádání her v Česku se rozhodl tým komunity Fénix uspořádat 12. ročník olympijských her terapeutických komunit v ČR. Poslední hry se konaly v roce 2008 u nás v Nové Vsi.

Tentokrát jsme se sešli v malebném prostředí Račího údolí v Rychlebských horách, nedaleko Bílé Vody ve dnech 27.–29. 6. 2011.

Sportovního klání se účastnilo 6 družstev. Soutěžilo se tradičně ve fotbale, volejbale a běhu, místní specialitou byl šplh na tyči, jízda na kole a pro terapeuty lukostřelba. Oproti ostatním komunitám jsme měli nejméně početné družstvo, ale s o to větším nasazením jsme bojovali. Soupeři byli silní a jen tak se nevzdávali a tak se taky stalo, že z jednoho fotbalového střetu vyšel náš hráč se zlomeným kotníkem.

Nakonec jsme vybojovali 1. místo v lukostřelbě, 2. a 3. místo ve šplhu, 3. místo v běhu a ve volejbale – to nám v celkovém hodnocení stačilo na třetí místo. Absolutním vítězem byla komunita Fénix a před námi se umístila komunita Magdaléna.

Po celou dobu konání her, ve dne i v noci, plál oheň, který byl rituálně převezen ze srdce (kotle) komunity Fénix a na stožáru vlála olympijská vlajka. Vždy večer po náročném dni jsme se scházeli u ohně, povídali si a zpívali s kytarou.

Byla to příležitost k tomu něco si dokázat, překonat se, mít dobrý pocit z dobrého výkonu. Zároveň to byla příležitost k vyrovnání se se svými limity a mít v úctě i svého soupeře. To vše za jedním účelem – najít či už jít po cestě vedoucí z kruhu závislosti.

Michal Drobník

*****

Historie přátelského sportovního zápolení terapeutických komunit sahá do roku 1998, kdy proběhla první tzv. olympiáda v TK SANANIM Němčice. Dále následovaly:
1999 v TK White Light I.,
2000 u nás v TKDZ Nová Ves,
2001 v TK SANANIM Karlov,
2002 v TK Sejřek,
2003 v TK Fides Bílá Voda,
2004 v TK Medvědí Kámen (přespolního běhu se tehdy aktivně zúčastnil i tehdejší předseda vlády),
2005 v TK SANANIM Němčice,
2006 v TK Podcestný Mlýn,
2007 v TK White Light I.
2008 v TKDZ Nová Ves

Odkazy na jednotlivé terapeutické komunity, které se v České republice zabývají léčbou syndromu závislosti na drogách, naleznete na stránkách Sekce TK Asociace nestátních organizací.

Napsat komentář