Terapeutická komunita na OH 2011


Po tříleté pauze v pořádání her v Česku se rozhodl tým komunity Fénix uspořádat 12. ročník olympijských her terapeutických komunit v ČR. Poslední hry se konaly v roce 2008 u nás v Nové Vsi.

Tentokrát jsme se sešli v malebném prostředí Račího údolí v Rychlebských horách, nedaleko Bílé Vody ve dnech 27.–29. 6. 2011.

Sportovního klání se účastnilo 6 družstev. Soutěžilo se tradičně ve fotbale, volejbale a běhu, místní specialitou byl šplh na tyči, jízda na kole a pro terapeuty lukostřelba. Oproti ostatním komunitám jsme měli nejméně početné družstvo, ale s o to větším nasazením jsme bojovali. Soupeři byli silní a jen tak se nevzdávali a tak se taky stalo, že z jednoho fotbalového střetu vyšel náš hráč se zlomeným kotníkem.

Nakonec jsme vybojovali 1. místo v lukostřelbě, 2. a 3. místo ve šplhu, 3. místo v běhu a ve volejbale – to nám v celkovém hodnocení stačilo na třetí místo. Absolutním vítězem byla komunita Fénix a před námi se umístila komunita Magdaléna.

Po celou dobu konání her, ve dne i v noci, plál oheň, který byl rituálně převezen ze srdce (kotle) komunity Fénix a na stožáru vlála olympijská vlajka. Vždy večer po náročném dni jsme se scházeli u ohně, povídali si a zpívali s kytarou.

Byla to příležitost k tomu něco si dokázat, překonat se, mít dobrý pocit z dobrého výkonu. Zároveň to byla příležitost k vyrovnání se se svými limity a mít v úctě i svého soupeře. To vše za jedním účelem – najít či už jít po cestě vedoucí z kruhu závislosti.

Michal Drobník

*****

Historie přátelského sportovního zápolení terapeutických komunit sahá do roku 1998, kdy proběhla první tzv. olympiáda v TK SANANIM Němčice. Dále následovaly:
1999 v TK White Light I.,
2000 u nás v TKDZ Nová Ves,
2001 v TK SANANIM Karlov,
2002 v TK Sejřek,
2003 v TK Fides Bílá Voda,
2004 v TK Medvědí Kámen (přespolního běhu se tehdy aktivně zúčastnil i tehdejší předseda vlády),
2005 v TK SANANIM Němčice,
2006 v TK Podcestný Mlýn,
2007 v TK White Light I.
2008 v TKDZ Nová Ves

Odkazy na jednotlivé terapeutické komunity, které se v České republice zabývají léčbou syndromu závislosti na drogách, naleznete na stránkách Sekce TK Asociace nestátních organizací.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.