Se Čmelákem na horách


Již po čtyři roky trvá spolupráce s organizací Čmelák, která se zabývá ochranou a obnovou okolních lesů v Jizerských horách i na Ještědu. Loni jsme sázeli stromky a letos jsme měli posekat a shrabat orchideovou louku na Horním Maxově. Dohoda je taková, že za odvedenou práci můžeme pobývat v romantickém prostředí na Mariánskohorské boudě (jak se po krkonošském vzoru říká horským chatám). Bez elektřiny a s umývárnou v kolem protékajícím potoce.

  

Letos nám počasí moc nepřálo, bylo celkem chladno a téměř každý den pršelo. A i další nepředvídané okolnosti dělaly z celé akce zátěžový program nejen pro klienty, ale i pro členy týmu. To, že se budou lámat kosy a hrábě, s tím jsem tak trochu počítal. Že ale ze dvou křovinořezů bude vždy jen jeden funkční a že nám v půli pobytu vypoví službu náš peugeot, a to ještě ve chvíli, když jsme vezli klienta k lékaři, tak to jsem nečekal. Nakonec vše dobře dopadlo – louku jsme pokosili, shrabali a ještě pomohli s přípravami na rekonstrukci přístřešku na boudě. Formou živého řetězu jsme přesunuli neskutečné množství dřeva a prken. Podle slov majitele boudy to byla tak významná pomoc, že ani nechtěl nahradit zlomenou násadu od kalače, kterou jsme při tom zničili.

  

Předposlední den jsme si udělali výlet, při kterém jsme navštívili vysokohorskou osadu Jizerka a pořádně rozhoupali rozhlednu na Smrku – tam dorazila už jen hrstka statečných. Ti, co zůstali dole a hlídali kola, zatím plnili naše brašny kameny – naštěstí jsme na to přišli včas. Až na malé odřeniny jsme celou akci ve zdraví prožili – to je vlastně poprvé, co jsme nemuseli na chirurgickou ambulanci a jsem za to moc vděčný.

 

Je mým přáním, aby tato akce obohatila klienty o nové zážitky, které se stanou prvními kroky na jejich cestě ke zdravějšímu způsobu života.

Michal Drobník

 

Napsat komentář