Přednáška o internetových závislostech v ADVAITĚ


Máte dojem, že Vaše dítě sedí stále jen u počítače a že už nemá žádné skutečné kamarády? Změnilo se chování Vašeho potomka či kamaráda a Vy jen tušíte, že je to tím, že nespí, nejí a jen hraje počítačové hry? Nepustí vaše dítě mobilní telefon z ruky ani u jídla a ani na cestě do školy?

Tak právě o tomto tématu proběhla ve čtvrtek 17. března 2016 ve večerních hodinách zajímavá přednáška s debatou účastníků v prostorách Centra ambulantních služeb liberecké ADVAITY.

Debaty se zúčastnilo 8 osob z řad odborné i laické veřejnosti. Celou přednáškou provázel lektor a terapeut Mgr. Jakub Kabíček – pracovník ADVAITY, který přizval k besedování také mladého hráče.

Účastníci besedy se mimo jiného dozvěděli, že 3,5 % populace má nebo může mít problém se závislostním chováním na internetu, které se může projevovat například narušením denního rytmu, nedostatkem spánku, pálením očí a bolestmi hlavy, problémy s docházkou do školy, do zaměstnání, poruchami pozornosti, nevolností – podobné mořské nemoci, obezitou nebo naopak podvýživou a mnohými dalšími.

Jak poznáme, že se něco děje? Dochází ke změnám nálad, PC je pro uživatele vším a dává mu přednost před ostatními aktivitami, při odebrání přístupu na internet či ke hrám, má uživatel PC  abstinenční příznaky, atd.

Závislost se neměří časem stráveným na PC, ale tím, co nemůže dotyčný dělat.

Na závěr povídání o závislosti na PC lektor Mgr. Kabíček doporučil online poradnu na stránkách Kliniky adiktologie, kde je možné otestovat sebe či blízké a ověřit si, jak jsme na tom se závislostí na PC. Test závislosti na internetu byl k dispozici i účastníkům besedy.

Pokud potřebujete pomoci s jakýmkoliv druhem závislosti, můžete se obrátit i na ADVAITU.

Další beseda z cyklu Jak je to s těmi závislostmi se koná 12. května a bude na téma Rodina jako systém.

Mgr. Michaela Horáčková
koordinátorka primární prevence
ADVAITA, z. ú.

Napsat komentář