Ohlédnutí za létem v TK ADVAITA 2


Podzim pomalu klepe na dveře svými zlehka promrzlými prsty, tak je nejvyšší čas ohlédnout se za létem v komunitě a připomenout si všechny ty sluncem zalité (a občas i deštěm zaplavené) zážitky.

Léto. Snad každý si s tímto slovem spojí prázdniny, případně dovolenou. Zkrátka odpočinek. Pro nás v komunitě je léto sice plné krásných zážitků, ale také tvrdé dřiny.

Hned na začátku června naše komunita vyrazila na Slovensko na Mezinárodní olympiádu komunit, kde naši klienti soupeřili s klienty ostatních komunit v disciplínách jako volejbal, fotbal, trojboj, běh na 5 km, přetahování lanem, šachy a v pěvecké soutěži. Bojovali statečně, ale medaile si nakonec odvezli naši terapeuti za „Hod guľou“ – 1. místo v kategorii „ženy“ získala Olivie a 2. místo v kategorii „muži“ získal Michal.

Druhý víkend v červnu jsme oslavili 19. výročí otevření komunity. Počasí nám vyšlo krásné a přijelo nám 70 hostů! Navštívili nás bývalí klienti, kteří úspěšně abstinují, a to v krásném počtu 25 kousků. Někteří z nich si převzali své diplomy za 1 rok, 5 let a 10 let abstinence a sklidili tak velký potlesk za svou odvahu ke změně a vytrvalost. Když je vidím takhle pohromadě, jak se jim dobře daří, mají děti, pracují, jak jsou šťastní, tak vím, že tahle práce má smysl.

Na začátku července jsme na 5 dní vyrazili na cyklopuťák. Putování pěšky jsme si užili už v květnu, tak bylo potřeba prozkoumat krásy české přírody také z cyklistického sedla. Akce proběhla bez větších zranění (a ta menší se již zahojila), tak ji lze považovat za úspěšnou.

Další víkend po cyklopuťáku se konala rodinná terapie. Pro ty z Vás, kteří si to neumí moc představit, je to víkend, kdy k nám přijíždí rodiny našich klientů a společně trávíme čas. Kromě výletu, který je příjemným zpestřením, je to především čas pro otevřenou komunikaci. Rodiče sdílí své zkušenosti na společné rodičovské skupině, dále pak probíhají individuální konzultace s klienty a jejich rodiči, kde se otevírá minulost, vyříkávají se křivdy z obou stran a léčí se staré rány. Nebývá to snadné pro nikoho ze zúčastněných. Z naší dlouholeté praxe však víme, že spolupráce s rodinou zvyšuje šanci na úspěšnost léčby klienta – a tento cíl nás spojuje i v nejtěžších chvílích.

V srpnu proběhla ještě jedna akce, a to triatlon na Fojtce. Nebyla to naše akce. Ale musím se pochlubit, že dva naši klienti statečně reprezentovali komunitu ve všech disciplínách. Sice se umístili na posledních dvou místech, ale nesou si do života obrovský zážitek! Tímto bych ráda poděkovala všem, kteří jim fandili a podporovali je, když mezi posledními lezli z vody v trenýrkách, zatímco profesionálové v kombinézách už byli na míle vzdálení.

triatlon-fojtka-plavani triatlon-fojtka-kolo triatlon-fojtka-podpora

Na přelomu srpna a září jako již tradičně proběhla akce „Čmelák“. Několik let spolupracujeme s organizací Čmelák, která se zabývá ochranou přírody. Spojíme potřebné s užitečným a vyrážíme na pracovně-cyklistický týdenní pobyt na Mariánské boudy, kde přes den kosíme orchidejové louky a odpoledne pak vyrážíme na cyklovýlety po okolí. Odměnou nám je ubytování zdarma a skvělý pocit z vykonaného dobrého skutku. O žádném luxusu nemůže být řeč – chatky jsou bez vody a bez elektřiny, ale o to větší je to dobrodružství! Rozhrnování obsahu suché toalety nám zajistilo vděk všech klientů za komfort splachování v budově komunity. Člověk si někdy ani neuvědomí, jaké má bohatství, když mu teče voda 🙂

cmelak-koseni cmelak cmelak-cesta-domu_olda-kolem-bezel-jizerskou-50

Symbolickou tečkou za krásným létem pro nás byl Kulturfest konaný 16. – 18. září v Terapeutické komunitě Magdaléna v Mníšku pod Brdy. Je to festival kulturních vystoupení klientů všech komunit s mezinárodní účastí, na který pravidelně jezdíme – a pravidelně naši klienti sklízí úspěch. Na letošní ročník si pilně připravovali divadelní představení inspirované Malým princem a Alenkou v říši divů. Nutno říct, že nejedno oko nezůstalo suché a my jsme na ně náležitě pyšní.

Ono se možná zdá, že celá léčba v komunitě je jedna velká zábava a dobrodružství, ale není to tak. V průběhu léta probíhal celý léčebný program jako obvykle. O to více ubývalo sil, protože každá z výše uvedených akcí (o kterých si více můžete přečíst na našem webu) si vyžádala notnou dávku energie. Zvládli jsme to. Všichni. A myslím, že na jedničku!

Velké díky tak patří všem klientům, kteří se podíleli na přípravách a především každému, kdo statečně bojoval nejen v soutěžních disciplínách, ale především se sebou samým v tom těžkém souboji o lepší život. Jste hrdinové a jsem na vás pyšná!

Lucka, sociální pracovnice


Napsat komentář

2 zamyšlení nad “Ohlédnutí za létem v TK ADVAITA