Kosení orchidejové louky aneb Hurá na čmeláka!


Existuje organizace „ČMELÁK“, která se stará o přírodu v našem regionu. Snaží se pod Ještědem vysadit původní prales a stará se o mnohé pozemky v okolí Liberce, mimo jiné o orchidejovou louku na Horním Maxově. Jednu z mála lokalit, kde roste jeden z pěti druhů orchidejí, které lze v ČR najít. A právě s posečením této louky, velikosti asi fotbalového hřiště a kus, se jim naše komunita vydala, tak jako každý rok, zdarma pomoci. Vyrazili jsme v neděli po obědě a auta byla tak plná, že abychom se všichni vešli, musela mít jedna klientka vejce mezi nohama. Brzy jsme dorazili na jednu z mariánskohorských bud, kde jsme měli strávit příští dny. Pokoje byly pěkné, čisté a útulné. Prvotní radost vystřídala hrůza, když jsme odklopili víko suchých toalet. Byly plné tak, že se zadnice skoro ponořila do h……. První zranění přišlo záhy. Náš ohnivec si při štípání dříví skoro usekl prst. Když viděl maso, omdlel. Po ošetření jsme vyrazili k vodě. Ta byla tak studená, že tam mnozí ani nevlezli. Šli jsme se ještě podívat na vodopády, kde jedna klientka uklouzla a scházelo asi půl metru, aby spadla z vodopádu a zlomila si vaz.

V pondělí jsme vstali v sedm hodin a po kávě a snídani jsme vyrazili do práce. Louky vypadaly velké, ale šlo nám to hezky od ruky a tak jsme udělali pořádný kus práce. Dva z nás se pořezali při broušení kosy a další dva si vyzkoušeli bahení lázně, když se propadli do bažiny skoro po pás. Po práci jsme se jeli opět vykoupat, téměř všichni v plavkách. Večer nechtěly v kuchyni chytit kamna, přes kouř nebylo vidět na metr. O zábavu se postaralo naše kouzelnické představení, které jsme trénovali na den otevřených dveří a velkou divadelní akci Kulturfest na Magdaléně.

V úterý jsme vyrazili o něco později. Na místě se ukázalo, že se dva z nás cestou ztratili. Zatímco oni bloudili, my jsme pracovali jako diví. Výsledek byl brzy znát: za dva dny čtyři zlomené kosy a patery hrábě. Jen vidle naše pracovní tempo vydržely. V půl třetí bylo posekáno a shrabáno, z palet jsme ještě postavili cestu bažinou a uklidili jsme sídlo jakéhosi tuláka. Zranění se rozrostlo o skoro zlomené prsty a další klientka si vyzkoušela zdejší bahenní lázně. Po návratu se někteří vydali do lesa – našli houby. Po večeři se holky vykoupaly dohromady v jednom hrnci, snad z něj pak nevařili čaj.

Ve středu jsme pálili, štípali a rovnali dříví a práce to bylo snad ještě víc, než s kosou. Přibyl jeden mega puchýř a tak nezraněných zůstalo jen pár lidí. Ukázalo se, že dva chytráci spálili to, co jiní pracně připravili na zimu a tak vznikla i menší hádka. Ta se naštěstí brzy uklidnila a když se nám po dlouhých diskuzích podařilo sestavit živý řetěz, práce rychle ubývala a s tím se i zlepšila nálada. Odpoledne náš terapeut zaparkoval tak šikovně, že jsme si prohlídli podvozek našeho auta. Máme ale silné chlapy a tak to dobře dopadlo.

ČMELÁK 2013 011 ČMELÁK 2013 021 ČMELÁK 2013 022 ČMELÁK 2013 058 ČMELÁK 2013 016

Ve čtvrtek jsme si všichni přispali a vyrazili na výlet na Knajpu a vrchol Jizery. Někteří zdolali i okolní nebezpečné skály, mysleli jsme chvíli, že spadnou, ale dobře to dopadlo. Cestou zpět jsme si prohlédli Protrženou přehradu, byl to krásný výlet. K večeři byla smaženice a po ní jsme opět kouzlili. Část odjela zpět do komunity a část zůstala, aby v pátek chalupu uklidila. Tak skončila akce, na kterou se nám příliš nechtělo, ale ze které jsme si nakonec odvezli spoustu hezkých zážitků a nějaká zranění.

Luděk

 

Napsat komentář