Jedenáctá olympiáda terapeutických komunit ČR 1


V letošním roce pořádáme v Nové Vsi podruhé v historii celostátní sportovní hry terapeutických komunit (TK). Nechce se tomu věřit, ale jedná se už o jedenáctý ročník této akce, která patří spolu s podzimním kulturním festivalem v TK Magdaléna k největším společným událostem TK v roce.

Soutěžit mezi sebou budou pětičlenné týmy z TK sdružených v Sekci terapeutických komunit Asociace nestátních organizací.

V loňském roce jsme dosáhli historického úspěchu. Letos tedy máme co obhajovat.

Historie přátelského sportovního zápolení terapeutických komunit sahá do roku 1998, kdy proběhla první tzv. olympiáda v TK SANANIM Němčice. Dále následovaly:
1999 v TK White Light I.,
2000 u nás v TKDZ Nová Ves,
2001 v TK SANANIM Karlov,
2002 v TK Sejřek,
2003 v TK Fides Bílá Voda,
2004 v TK Medvědí Kámen (přespolního běhu se tehdy aktivně zúčastnil i tehdejší předseda vlády),
2005 v TK SANANIM Němčice,
2006 v TK Podcestný Mlýn,
2007 v TK White Light I.

AKCE PROBÍHÁ ZA PODPORY NADACE DIVOKÉ HUSY.

Tisková zpráva.

AKTUALIZACE 3. 7. 2008: Sportovních her se zúčastnilo 11. týmů z deseti terapeutických komunit. Jako obvykle soutěžilo i družstvo bývalých klientů pořádající TK, letos tedy naší Terapeutické komunity v Nové Vsi.

Celkové pořadí:

 1. Sejřek (33 bodů)
 2. Nová Ves (32 bodů)
 3. Fenix (31 bodů)
 4. Podcestný Mlýn (29 bodů)
 5. Fides (25 bodů)
 6. Ex-klienti Nové Vsi (24 bodů)
 7. WHITE LIGHT I. (21 bodů)
 8. Renarkon (20 bodů)
 9. Němčice (16 bodů)
 10. Magdalena (14 bodů)
 11. Karlov (13 bodů)

Noční orientační běh (tajná disciplína):

 1. Sejřek a Fenix
 2. Ex-klienti Nové Vsi
 3. WHITE LIGHT I.

Fotbal:

 1. Sejřek
 2. Nová Ves
 3. Ex-klienti Nové Vsi

Volejbal:

 1. WHITE LIGHT I.
 2. Nová Ves
 3. Podcestný Mlýn

Triatlon (štafeta plavání 300 metrů, jízda na kole v terénu asi 1 kilometr, běh v terénu – asi 1 kilometr):

1. Fenix časem 10:57
2. Fides (11:09)
3. Nová Ves (11:28)

Souhrn Petra Kopejsky, který se věnoval průběhu her, připravoval časové harmonogramy jednotlivých soutěží a sestavoval pořadí soutěžících:
Celkový počet účastníků: 72 soutěžících klientů – z některých komunit přijelo  sedm i osm soutěžících. Z Magdalény jich bylo naopak o jednoho méně – neměli náhradníka a jeden jejich klient si při nočním orientačním běhu podvrtl kotník, takže při ostatních disciplínách měl povoleno za něj zaskočit terapeut.
Terapeutů dorazilo 11, hostů bylo  8 – nejvíce jich přijelo v sobotu večer na kulturní program a pak zase odjeli.
Zdravotnice Petra měla dost práce, ale kromě zmíněného kotníku musela ošetřovat jen drobné, ale četnější odřeniny, občas namasírovat unavený sval.
Klienti si olympijský víkend užili, bojovali v duchu fair play a byli k sobě ohleduplní více než jindy.
Organizace perfektní, kuchyně znamenitá.
Krásný byl závěrečný rituál s vyhlašováním výsledků, kdy jsme předali za potlesku a nadšených výkřiků všech zúčastněných olympijskou vlajku zástupci komunity Karlov, která pořádá olympiádu v roce 2009. Karlov tedy vlajku přijal.
Starosta Nové Vsi pan Müller nám odpískal celý fotbalový turnaj, ač byl i jinde velmi vytížen – našel si na nás čas a byl tu. Moc panu starostovi děkujeme!!!

A jak to viděla naše zdravotnice Petra?

Byla to dlouho plánovaná akce a já, jakožka garantka olympiády, jsem se podílela na všech přípravách spolu s terapeutickým týmem. Zodpovědná funkce. Od shánění záchranářského člunu až po natírání fotbalových branek.
Při různých zkouškách a nácvicích to vypadalo, že jsme po organizační stránce udělali maximum a teď už je jen potřeba ověřit si to v praxi.
Nastal den „D“. Dopoledne jsme provedli poslední úpravy, doladili celý olympijský systém a v duchu si řekli: „Tak a můžou přijet“.
U vstupní brány jsem vítala přijíždějící členy jednotlivých komunit. Na oko sebevědomě, uvnitř nesměle a vyplašeně je odváděla na místa, kde si mohou postavit stany a zabydlet se.
Krátká informační schůzka pro kapitány týmů a pak začala ta krása – slavnostní zahájení komunitních Olympijských her roku 2008.
Jednotlivé komunity nastoupené v čele se svou vlajkou, „bohyně“ Janina, vytažení olympijské vlajky a slavnostní zapálení pochodně. Ani jsem nečekala, že to bude taková nádhera.
Po rychlé, přesto vynikající večeři, odehrály tři tými souboje ve fotbale a volejbale. Zbytek se mohl projít po okolní krajině, vykoupat se v nedaleké přehradě, sedět u kafíčka, ale většina preferovala fandění.
Ve 22 hodin vyšla první skupina na noční orientační běh. Takhle postupně odešli všichni a najednou nastal klid. Probudil mě až první úraz krátce po půlnoci a dokonale mě probralo jeho ošetřování. Být zdravotníkem samozřejmě má své výhody, ale věřte mi, že i nevýhody.
Probuzení do sobotního rána byl nejspíš pro všechny stanující šok. Z aparatury se ozývalo hlasité: „Roztočíme mrtvýho čápa nad hlavou….“.
Po snídani, ranní kávě a cigaretě začalo pokračování turnajů ve fotbale a volejbale. Napětí bylo všudypřítomné a pokud jeden tým neuspěl, nesmutnil, ale hned začal povzbuzovat známé z jiných komunit. Úžasná přátelská atmosféra nás provázela celým dnem.
Žádné výrazné soupeření, podvody ani záměrné faulování. I při triatlonu, kterého se kvůli náhle vzniklým  zraněním nemohli všichni sportovci zůčastnit, převládala týmová spolupráce a pomoc.
„Uffff“, oddechla jsem si po skončení disciplíny, že nedošlo k žádnému neštěstí.
Večer v rytmu rocku a rapu na Mlýnici si většina užívá. Je to relax po tak náročném dni. Dle chuti si někdo opíká buřty, popíjí čaj se známými tvářemi z Bohnic či Červeného Dvora, nebo usíná únavou.
Nedělní probuzení ve znaku reggae je mírnější a já z okna svého pokoje pozoruju vstávající rozlámané osazenstvo všech komunit a libuju si nad tím, že já spím v posteli.
Čeká nás slavnostní ukončení celé olympiády. Pětice sportovců se řadí za svým kapitánem a odchází za „bohyní“ k vlajce, kde už jsou připraveny stupně vítězů, diplomy i poháry.
Nikdo neodjíždí s prázdnou. Každý od nás dostává medailonek s logem naší komunity. Se slovy díků se vzájemně loučíme, gratulujeme vítězům i poraženým a snažíme se vše ještě v poslední chvíli zdokumentovat na foťáky.
Jednotlivé komunity odjíždí a najednou je tu tak prázdno, ticho…

I přes značnou únavu jsem nadšená. Během celého víkendu jsem se nesetkala s přetvářkou, lží či nepřátelstvím. Byli jsme jako jedna hodně velká rodina a vzájemně si pomáhali, jak jen to šlo. Ve vzduchu nad celou olympiádou vyselo souznění, dobrodružství s novým poznáním a mě ani na chvíli nenapadlo, že jsme všichni toxikomani…

Petra

Olympiádě terapeutických komunit v roce 2009 na Karlově ZDAR!!!

Fotogalerie:

[mygal=ol]


Napsat komentář

Jedno zamyšlení nad “Jedenáctá olympiáda terapeutických komunit ČR

 • Ondřej Kupka

  Minulý rok jsem se Vaší olympiády zúčastnil jako klient TK Podcestný mlýn a bylo to skvělé! Letos se mi tak nějak nezadařilo a tak na OH jedu jako klient TK Fides. U Vás jste byli skvělí, ale letos na nás nemáte:-)